Ile kosztuje 1 kW fotowoltaiki w 2026? Ceny, które zaskakują

Redaktorzy eu panele - 13 sierpnia 2026 r.

Czynniki, które decydują o cenie 1 kWp instalacji

Jeden kilowat pikowy potrafi kosztować 4 000 zł albo 9 000 zł, mimo że nominalnie daje tyle samo energii. Różnica wynika z fizyki ogniw, jakości komponentów i kosztu robocizny, nie z widzimisię firm wykonawczych. Cena 1 kWp to złożona wypadkowa pięciu głównych kategorii, które warto rozkminić przed pierwszą wyceną.

fotowoltaika cena kw

Panele stanowią od 30 do 45% budżetu. Monokrystaliczne o sprawności 20-22% drożeją, bo ogniwo z jednorodnego kryształu krzemu lepiej chwyta rozproszone światło o zmierzchu. Polikrystaliczne (sprawność 17-19%) kuszą niższą ceną za sztukę, ale potrzeba większej powierzchni dachu dla tej samej mocy. Koszt 1 kWp w technologii TOPCon czy HJT bywa o 15-25% wyższy niż w klasycznym mono, jednak gwarantuje roczny uzysk wyższy o 3-5% w polskim klimacie.

Inwerter pochłania 20-30% wydatków. To serce układu, które zamienia prąd stały z paneli na zmienny kompatybilny z domową siecią. Urządzenie hybrydowe z funkcją ładowania magazynu energii kosztuje 8 000-14 000 zł, podczas gdy zwykły string inverter oscyluje w granicach 4 000-7 000 zł. Wybór zależy od tego, czy planujesz akumulację energii w ciągu najbliższych trzech lat, czy odkładasz to na później.

Konstrukcja montażowa i sama instalacja to kolejne 20-35% ceny. Dach skośny z blachodachówki wymaga haków co 60-90 cm, co przy instalacji 6 kW daje 30-40 punktów mocowania. Dach płaski potrzebuje balastu betonowego 80-120 kg na każdy stelaż, żeby wiatr nie zwiał paneli przy podmuchach 100 km/h. Każdy dodatkowy element to roboczogodzina elektryka z uprawnieniami SEP.

Koszty formalne zaskakują wielu inwestorów. Przyłączenie energetyczne to wydatek rzędu 500 zł, odbiór przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) około 250 zł, a ekspertyza kominiarska 200-300 zł. Ubezpieczenie instalacji od gradu i pożaru to 50-200 zł rocznie, ale potrafi uratować budżet, gdy piorun trafi w inwerter.

Uwaga: Pozorna oszczędność na tańszym inwerterze lub panelach bez certyfikatu TÜV zwykle wraca jako skrócona żywotność. Inwerter niskiej jakości potrafi degradować wydajność paneli o 2-4% rocznie powyżej normy, co przez 25 lat zjada całą pozorną oszczędność.

Koszt 1 kWp w zależności od typu paneli

Typ ogniwaSprawnośćCena 1 kWp (zł brutto)Degradacja roczna
Polikrystaliczny17-19%4 000-5 2000,7-0,8%
Monokrystaliczny PERC20-21%5 000-6 8000,5-0,6%
TOPCon (n-type)21-22,5%6 200-8 0000,4%
HJT (heterojunction)22-24%7 500-9 0000,3-0,4%

TOPCon i HJT wygrywają w polskich warunkach dzięki lepszemu współczynnikowi temperaturowemu. Gdy latem dach nagrzewa się do 65°C, klasyczny mono traci około 12% mocy, natomiast ogniwo n-type tylko 8%. Ta różnica przekłada się na dodatkowe 200-300 kWh rocznie z instalacji 6 kW.

Ceny instalacji fotowoltaicznych 3-10 kW w 2026

Małe instalacje 3 kW to nisza, którą większość firm pomija w cennikach, a która ma sens przy rachunkach za prąd poniżej 250 zł miesięcznie. Fotowoltaika 3 kW cena oscyluje między 19 000 a 28 000 zł brutto, w zależności od producenta paneli i typu konstrukcji. W tej kategorii liczy się każdy metr kwadratowy dachu, bo na 18 m² trzeba zmieścić 9 paneli o mocy 410-440 W każdy.

Instalacja 4 kW to absolutny bestseller rynku. Cena brutto waha się od 23 000 do 37 000 zł, a roczna produkcja w centralnej Polsce wynosi około 4 268 kWh. Przy obecnym net-billingu i taryfie G11 zwrot z inwestycji następuje po 5-7 latach, licząc już po uwzględnieniu dotacji. Taki zestaw mieści się na dachu 22-25 m² i obsługuje czteroosobową rodzinę zużywającą rocznie 4 000-4 500 kWh.

Fotowoltaika 5 kW cena to przedział 28 000-47 000 zł brutto, z produkcją rzędu 5 300-5 600 kWh rocznie. To optymalny wybór dla domów z pompą ciepła lub klimatyzacją, gdzie zużycie prądu sięga 5 500-6 500 kWh. Nadwyżki oddawane do sieci magazynowane są wirtualnie i rozliczane przez 12 miesięcy, choć współczynnik 0,8 (dla instalacji do 10 kW) oznacza, że za każdy oddany 1 kWh dostaniesz 0,8 kWh przy rozliczeniu.

Instalacja 6 kW kosztuje 32 000-52 000 zł brutto i produkuje 6 400-6 700 kWh rocznie. Ten rozmiar zyskuje popularność w domach z magazynem energii 10 kWh, ponieważ pozwala łapać nadprodukcję z południowej połaci dachu zamiast oddawać ją sieci po niekorzystnym kursie. Zwrot z takiej inwestycji przy obecnych cenach prądu (0,62 zł/kWh w taryfie G11) to 6-8 lat.

Instalacja 10 kW to górna granica dla prosumenta indywidualnego w rozliczeniu net-billing. Cena wynosi 37 000-60 000 zł brutto, a roczny uzysk sięga 10 500-11 200 kWh. Taki system wymaga już 50-55 m² powierzchni dachu, inwertera trójfazowego i zazwyczaj osobnego obwodu zabezpieczeń w rozdzielni. Sprawdza się w domach z basenem, warsztatem lub stacją ładowania samochodu elektrycznego.

Porównanie mocy instalacji w 2026 roku

Moc instalacjiCena brutto (zł)Roczna produkcja (kWh)Zużycie domu (kWh)Zwrot inwestycji
3 kW19 000-28 0003 150-3 350do 3 5005-7 lat
4 kW23 000-37 0004 200-4 3003 500-4 5005-7 lat
5 kW28 000-47 0005 300-5 6005 000-6 5006-7 lat
6 kW32 000-52 0006 400-6 7006 000-7 5006-8 lat
10 kW37 000-60 00010 500-11 2009 000-12 0006-8 lat

Ceny paneli fotowoltaicznych - porównanie 10 modeli

Model paneluMoc (W)SprawnośćCena (zł brutto)zł/WpGwarancja
Risen Titan44021,8%9202,0925 lat
Longi Hi-MO 643521,6%8952,0625 lat
JA Solar DeepBlue 4.043021,3%8101,8825 lat
Trina Vertex S+44522,1%9802,2030 lat
Canadian Solar TOPHiKu644021,9%8751,9925 lat
Jinko Tiger Neo44021,8%8451,9225 lat
Astronergy CHSM7243021,2%7801,8125 lat
Amerisolar AS-7M42020,7%7601,8125 lat
Leapton Premium42521,0%7951,8725 lat
ZNSHINE ZXP643521,5%8301,9125 lat

Średnia cena 1 Wp waha się między 1,81 a 2,20 zł. Różnica 0,40 zł/Wp przy instalacji 6 kW daje 2 400 zł, ale tańszy panel oznacza zwykle niższą sprawność lub krótszą gwarancję liniową. Warto patrzeć nie na cenę nominalną, lecz na stosunek ceny do deklarowanej degradacji po 25 latach.

Dotacje i magazyn energii a realny koszt fotowoltaiki

Program Mój Prąd 6.0, uruchomiony w drugiej połowie 2025, wciąż przyjmuje wnioski. Dofinansowanie do fotowoltaiki 2026 w tej ścieżce sięga do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 6 000-7 000 zł na samą instalację PV. Dodatkowe 16 000 zł można uzyskać na magazyn energii o pojemności co najmniej 5 kWh, co łącznie daje pulę 23 000 zł wsparcia dla gospodarstw domowych.

Program Czyste Powietrze oferuje 40-100% dofinansowania w zależności od dochodu, przy czym na samą fotowoltaikę można otrzymać do 6 000 zł. Osoby o najniższych dochodach (do 1 350 zł/osobę) dostają nawet 100% zwrotu kosztów, co w praktyce oznacza instalację 4 kW praktycznie za darmo. Wniosek łączy się z Mój Prąd, ale nie można finansować tych samych wydatków z obu programów jednocześnie.

Magazyn energii to dziś najszybciej drożejący komponent systemu. Fotowoltaika z magazynem energii cena rośnie, bo popyt przewyższa podaż ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych. Magazyn 5 kWh kosztuje około 25 000 zł, 10 kWh około 35 000 zł, a 20 kWh sięga 60 000 zł. Po uwzględnieniu dotacji koszt zamyka się w przedziałach, które zaczynają mieć sens przy dziennym zużyciu powyżej 18 kWh.

Realny koszt instalacji PV z magazynem po dotacjach

KonfiguracjaCena bruttoDotacja (Mój Prąd + Czyste Powietrze)Realny koszt
5 kWp + magazyn 5 kWh53 000 zł22 000 zł31 000 zł
5 kWp + magazyn 10 kWh63 000 zł23 000 zł40 000 zł
10 kWp + magazyn 5 kWh62 000 zł22 000 zł40 000 zł
10 kWp + magazyn 10 kWh72 000 zł23 000 zł49 000 zł
10 kWp + magazyn 20 kWh97 000 zł23 000 zł74 000 zł
6 kWp + magazyn 10 kWh69 000 zł23 000 zł46 000 zł

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od dochodu do 53 000 zł wydatków na fotowoltaikę, pompę ciepła i ocieplenie łącznie, rozłożone na sześć kolejnych lat rozliczeń PIT. Przy stawce podatku 32% daje to realne 17 000 zł zwrotu, co dla wielu inwestorów bywa ważniejsze niż bezzwrotne dotacje.

Z programów regionalnych warto wymienić FEnIKS (województwa wschodniej Polski), FENG oraz Krajowy Plan Odbudowy z pulą 15 miliardów złotych na OZE do końca 2026. Województwo mazowieckie i pomorskie uruchomiły własne konkursy dla spółdzielni energetycznych, gdzie dofinansowanie sięga 80% kosztów instalacji.

Kiedy zwraca się fotowoltaika? Kalkulator opłacalności

Zwrot z fotowoltaiki zależy od trzech zmiennych: ceny prądu, wielkości autokonsumpcji i spadku wydajności paneli. Przy taryfie G11 i obecnych stawkach 0,62 zł/kWh (2026) typowa instalacja domowa 5 kW zwraca się po 6-7 latach. Koszt instalacji fotowoltaicznej 2026 przy założeniu 70% autokonsumpcji i 0,5% degradacji rocznej prowadzi do prostego rachunku.

Autokonsumpcja, czyli procent energii zużywanej na bieżąco, to klucz do opłacalności. Bez magazynu dom zużywa na bieżąco 25-35% produkcji z paneli. Reszta trafia do sieci i wraca w formie wirtualnego kredytu z rabatem 20%. Magazyn energii podnosi autokonsumpcję do 60-80%, bo ładuje się w ciągu dnia i oddaje prąd wieczorem, gdy świeci się dom. Różnica w 25 latach to nawet 80 000 zł oszczędności.

Net-billing v2.0, obowiązujący od sierpnia 2024, rozlicza nadprodukcję po średniej cenie rynkowej RCEm (Rynkowa Cena Energii Elektrycznej). W praktyce wycena 1 kWh oddanego do sieci wynosi 0,35-0,48 zł, a nie jak w starym systemie 1:1. To właśnie dlatego magazyn energii stał się opłacalny. Bez niego oddajesz prąd po 0,40 zł, a kupujesz wieczorem po 0,62 zł.

Ile kosztuje panel fotowoltaiczny - przykład z życia

Instalacja 4 kW za 12 000 zł po dotacjach to realny scenariusz w 2026. Weźmy czteroosobową rodzinę, która zużywa 4 200 kWh rocznie. Roczna produkcja z paneli wynosi 4 268 kWh. Przy 70% autokonsumpcji (2 990 kWh zużyte na bieżąco) i 30% oddanej do sieci (1 278 kWh) zysk po roku wynosi:

  • Oszczędność na bieżącym zużyciu: 2 990 × 0,62 zł = 1 854 zł
  • Wartość energii oddanej do sieci: 1 278 × 0,40 zł = 511 zł
  • Łączny roczny zysk: 2 365 zł
  • Prosty zwrot: 12 000 ÷ 2 365 = 5,1 roku

Dodanie magazynu 5 kWh za 8 000 zł netto podnosi autokonsumpcję do 85% i wydłuża zwrot do 6,3 roku, ale w cyklu 25-letnim daje o 47 000 zł więcej oszczędności. To matematyka, nie marketing.

Top 5 błędów, które podnoszą cenę o 20%

  1. Źle dobrany inwerter - inwerter o mocy niższej niż 80% mocy paneli pracuje na granicy przegrzania i degraduje się szybciej. Zbyt mocny (powyżej 110% mocy paneli) obcina uzyski w słoneczne dni.
  2. Brak optymalizatorów MPPT na dachu z zacienieniem - jeden zacieniony panel ciągnie w dół cały string o 20-30%. Optymalizator przywraca sprawność tego panelu do jego rzeczywistej wydajności.
  3. Montaż paneli na niewłaściwej stronie dachu - południowo-zachodnia ekspozycja daje 92% uzysku południowej, a wschodnia już 78%. Różnica 14% w 25 latach to kilka tysięcy złotych.
  4. Pomijanie zabezpieczeń przepięciowych SPD typu 1+2 - piorun lub skok napięcia w sieci pali inwerter. Koszt wymiany 5 000-8 000 zł, gdy SPD kosztuje 600-900 zł.
  5. Wybór konstrukcji montażowej bez certyfikatu - tanie stelaże aluminiowe z Chin potrafią korodować po trzech latach, a ich nośność wiatrowa jest niezgodna z polską strefą wiatrową wg Eurokodu PN-EN 1991-1-4.

Ostrzeżenie: Unikaj wykonawców, którzy nie potrafią podać wprost nazwy producenta paneli, inwertera i numeru seryjnego konstrukcji montażowej. To zwykle pośrednicy bez zaplecza serwisowego, którzy znikają po pierwszym roku gwarancji.

Checklista dla inwestora krok po kroku

  1. Audyt energetyczny - analiza rachunków za prąd z 12 miesięcy, ustalenie profilu zużycia (dzienny/nocny, sezonowy).
  2. Projekt wstępny - ocena dachu (ekspozycja, kąt nachylenia 30-40°, zacienienie z kominów i drzew), dobór mocy instalacji.
  3. Minimum trzy oferty - porównanie nie tylko ceny, ale specyfikacji paneli, inwertera i konstrukcji.
  4. Sprawdzenie certyfikatów - IEC 61215 dla paneli, IEC 61730, certyfikat CE, TÜV lub VDE dla inwertera.
  5. Wniosek o dotację - Mój Prąd 6.0 składaj przez portal NFOŚiGW, dołączając fakturę proforma.
  6. Montaż - zgodny z PN-EN 62446, z pomiarami termowizyjnymi po zakończeniu.
  7. Odbiór UDT - dla instalacji powyżej 6,5 kW (do 50 kW) obowiązkowy, koszt około 250 zł.
  8. Zgłoszenie do OSD - wymiana licznika na dwukierunkowy przez operatora sieci dystrybucyjnej.
  9. Ubezpieczenie - polisa obejmująca grad, pożar, kradzież i skoki napięcia.
  10. Monitoring - aplikacja inwertera lub dedykowany licznik energii po stronie AC, pozwalający śledzić autokonsumpcję.

Mikrofarmy i prosument wirtualny - nowe ścieżki

Mikrofarma to instalacja PV o mocy 40-50 kW z magazynem, formalnie zarejestrowana jako działalność rolnicza lub mała firma. Pozwala odliczać VAT i amortyzować inwestycję. Prosument wirtualny, wprowadzony ustawą z 2024, rozlicza energię między dwoma lokalizacjami tej samej osoby (np. dom i domek letniskowy), co szczególnie przydaje się przy dużych instalacjach.

Przy mikrofarmie 50 kW za 240 000 zł brutto i dotacji z KPO sięgającej 60% kosztów kwalifikowanych, realny wydatek spada do 96 000 zł. Roczna produkcja 55 000 kWh sprzedawana po cenach RCEm daje przychód 22 000-26 000 zł, a zwrot następuje po 4-6 latach. To zupełnie inna kalkulacja niż prosument indywidualny.

Porada praktyczna: Zanim wybierzesz moc instalacji, sprawdź swój profil zużycia w aplikacji swojego OSD (PGE, Tauron, Enea, Energa). Pokaże on godzinowe zużycie z ostatnich 12 miesięcy. Bez tej analizy dobierasz moc „na oko", a potem magazyn energii staje się koniecznością, bo nadprodukcja idzie na straty.

Najczęstsze pytania inwestorów

Czy fotowoltaika w 2026 nadal się opłaca bez dotacji? Tak, ale zwrot wydłuża się do 8-10 lat. Kluczowe są trzy czynniki: cena prądu (rośnie), degradacja paneli (spada), sprawność inwertera (rośnie). Przy obecnych trendach taryfowych scenariusz bez dotacji jest nadal zyskowny w cyklu 25-letnim, choć mniej atrakcyjny niż z Mój Prąd.

Jaka moc instalacji do domu 120 m² z pompą ciepła? Zużycie takiego budynku oscyluje między 8 000 a 12 000 kWh rocznie. Optymalna instalacja to 8-10 kW z magazynem 10 kWh. Bez magazynu 6-8 kW, ale wtedy oddajesz 40% produkcji do sieci po niskiej cenie.

Czy panele wschodnie i zachodnie dają gorszy uzyski? Południowo-wschodnia daje 95% uzysku południowej, południowo-zachodnia 92%, wschodnia i zachodnia po 78%. Przy dużym dachu wielospadowym montaż na wszystkich stronach daje bardziej stabilną produkcję w ciągu dnia niż instalacja wyłącznie na południu.

Ile trwa montaż instalacji 6 kW? Same prace na dachu zajmują 1-2 dni robocze. Do tego dochodzą 2-4 tygodnie na projekt, uzgodnienia z OSD, wymianę licznika i ewentualny odbiór UDT. Od podpisania umowy do uruchomienia mija zwykle 6-8 tygodni.

Co z opłatami za magazyn energii w net-billingu? Energia zmagazynowana i zużyta wieczorem jest traktowana jako autokonsumpcja, nie podlega opłatom dystrybucyjnym. Oddana do sieci wraca z rabatem 20%, więc magazyn o pojemności dobowej produkcji eliminuje ten rabat całkowicie.

Na co uważać przy wyborze wykonawcy

Uwaga: Pięć czerwonych flag przy wyborze firmy montażowej:

  • Brak własnego biura lub magazynu - łatwo znikają po gwarancji.
  • Oferta „cena od 3 500 zł/kWp" bez specyfikacji komponentów - zwykle klasa D paneli i inwerter no-name.
  • Brak pomiarów termowizyjnych po montażu - nikt nie sprawdzi przegrzanych połączeń.
  • Odmowa pokazania certyfikatów instalatorów (np. SEP, OSD) - oznacza brak uprawnień.
  • Naleganie na płatność całości przed montażem - uczciwi wykonawcy pobierają 10-20% zaliczki.

Fotowoltaika w 2026 roku to nie eksperyment, lecz dojrzała inwestycja z twardymi liczbami. Koszt instalacji fotowoltaicznej 2026 po odjęciu dotacji i ulgi termomodernizacyjnej zamyka się w przedziale 12 000-25 000 zł dla większości domów. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie mocy do realnego profilu zużycia, a nie kupowanie największego zestawu z katalogu.

Dane cenowe i produkcyjne w artykule oparto na raportach Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) za 2025, materiałach Agencji Rynku Energii (ARE), analizach NFOŚiGW dotyczących programu Mój Prąd 6.0 oraz informacjach Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Regulacje dotyczące prosumenta i net-billingu zawiera ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. 2023 poz. 1762 z późn. zm.). Normy techniczne montażu zgodne z PN-EN 62446-3 i Eurokodem PN-EN 1991-1-4.


Wprowadź dane i kliknij przycisk.