Jaki falownik z magazynem energii wybrać? Poradnik 2026
Do instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii najprostszym rozwiązaniem jest falownik hybrydowy, który w jednym urządzeniu łączy funkcje falownika PV, ładowarki magazynu i inwertera akumulatorowego. Przy istniejącym zwykłym falowniku sieciowym alternatywą jest dołożenie osobnego falownika akumulatorowego albo wymiana falownika na hybrydę. Konkretny model zawężają: zgodność z baterią (niskonapięciową 48 V lub wysokonapięciową), moc i liczba faz, liczba MPPT, czas przełączenia na zasilanie awaryjne oraz warunki gwarancji.
- Jaki falownik wybrać do magazynu energii?
- Czy każdy falownik nadaje się do magazynu energii?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze falownika hybrydowego?
- Magazyn LV (48 V) czy HV: do jakiej baterii jaki falownik?
- Jakiej mocy falownik do magazynu energii?
- Jaki falownik do magazynu energii 10 kW?
- Ekosystem jednej marki czy otwarty system?
- Zasilanie awaryjne: co sprawdzić w falowniku hybrydowym?
- Jakie funkcje falownika pomagają przy net-billingu i taryfach dynamicznych?
- Czy na falownik hybrydowy można dostać dofinansowanie?
- Najczęstsze błędy przy wyborze falownika do magazynu energii
- Lista kontrolna przed zakupem falownika z magazynem energii
Poniżej znajdziesz porównanie typów falowników, parametry do sprawdzenia w karcie katalogowej, zestawienie modeli 10 kW z cenami i listę kontrolną przed zakupem.
Jaki falownik wybrać do magazynu energii?
Jeśli instalacja PV ma współpracować z magazynem energii i siecią, wybierz falownik hybrydowy. Falownik sieciowy wystarcza tylko wtedy, gdy energia ma być zużywana na bieżąco, bez baterii. Taki podział stosuje konfigurator falownika i magazynu energii Energii Nowej Ery, który osobno wymienia też falowniki off-grid do obiektów bez przyłącza do sieci.
| Typ falownika | Kiedy go wybrać | Współpraca z magazynem energii |
|---|---|---|
| Sieciowy (on-grid) | Instalacja PV bez magazynu, energia zużywana na bieżąco | Sam nie ładuje baterii; magazyn wymaga dodatkowego falownika akumulatorowego |
| Hybrydowy | Instalacja PV z magazynem energii i przyłączem do sieci | Tak: zarządza przepływem energii między panelami, baterią i siecią |
| Off-grid (wyspowy) | Obiekt bez przyłącza: działka, domek letniskowy | System niezależny od sieci energetycznej |
Falownik hybrydowy, jak opisuje artykuł Sklepu Soltech o falowniku hybrydowym w magazynach energii, działa jednocześnie jako falownik PV (zamienia prąd stały z paneli na zmienny), ładowarka magazynu (steruje ładowaniem i rozładowaniem) oraz inwerter akumulatorowy (oddaje zgromadzoną energię do sieci domowej lub publicznej). Według rankingu falowników hybrydowych 2026 serwisu Nexbe w odróżnieniu od falownika stringowego hybryda potrafi jednocześnie ładować baterię z PV i zasilać dom.
Poradnik Gramwzielone o falowniku hybrydowym nazywa hybrydę najbardziej ekonomicznym sposobem na magazynowanie nadwyżek z PV, bo nie wymaga montażu dodatkowego falownika akumulatorowego. Ten sam materiał podaje, że falownik hybrydowy z kompatybilnym akumulatorem o odpowiedniej pojemności może zwiększyć autokonsumpcję energii ze słońca nawet do około 95%. To wartość z materiału dystrybutora z 2022 roku: realny wynik zależy od profilu zużycia i pojemności magazynu.
Czy każdy falownik nadaje się do magazynu energii?

Nie. Zwykły falownik sieciowy zamienia prąd z paneli na prąd przemienny, ale nie pełni funkcji ładowarki akumulatora, więc sam nie obsłuży magazynu. Nawet wśród falowników hybrydowych nie każdy model współpracuje z każdą baterią.
Producenci często wiążą falownik z własną linią magazynów. W zestawieniu Nexbe FoxESS EP współpracuje z bateriami FoxESS EP (łączonymi w stos), a Huawei SUN2000 z bateriami Huawei LUNA 2000. Konfigurator Energii Nowej Ery podkreśla, że zarówno przy magazynie LV, jak i HV najważniejsza jest zgodność z falownikiem i systemem baterii.
Czy można podłączyć magazyn energii do zwykłego falownika?
Tak, ale nie bezpośrednio: przy zwykłym falowniku sieciowym potrzebne jest dodatkowe urządzenie, czyli falownik akumulatorowy (bateryjny), albo wymiana falownika na hybrydowy. Hybryda łączy obie funkcje w jednej obudowie, dlatego przy nowej instalacji oznacza mniej urządzeń do zamontowania.
Przy rozbudowie istniejącej instalacji decyzja nie dotyczy wyłącznie baterii. Wybór między pozostawieniem obecnego falownika a hybrydą wpływa na koszt inwestycji, możliwość zasilania awaryjnego i zgodność z warunkami programu dofinansowania (szczegóły w sekcji o dotacjach niżej). Przed zakupem baterii sprawdź model obecnego falownika i listę magazynów, z którymi producent deklaruje współpracę.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze falownika hybrydowego?

Najważniejsze parametry to moc (kW), liczba MPPT, czas przełączenia na zasilanie awaryjne (ms), sprawność konwersji (%) i kompatybilność z bateriami; tak wylicza je ranking Nexbe. Sprawność bywa podobna u różnych producentów, dlatego duże znaczenie mają warunki gwarancji.
Ranking falowników 2026 serwisu Fotowoltaikaonline zwraca uwagę, że sprawność inwerterów jest z reguły zbliżona u wszystkich producentów, a największe znaczenie mają warunki gwarancyjne, nie tylko sama długość ochrony.
| Parametr | Co sprawdzić | Przykłady z porównań |
|---|---|---|
| Moc (kW) i liczba faz | Dopasowanie do mocy instalacji PV i odbiorów domu; zasilanie 1- lub 3-fazowe | FoxESS EP: 5-30 kW, 1- i 3-fazowy; Sigenergy SigenStor: 10/15 kW, 3-fazowy |
| Liczba MPPT | Ile niezależnych grup paneli (np. skierowanych na różne strony) obsłuży falownik | SigenStor: 3 MPPT; FoxESS EP: do 3 MPPT, zależnie od modelu |
| Typ baterii (LV/HV) | Czy falownik obsługuje napięcie i model wybranego magazynu | Deye: baterie LV 48 V; Huawei: LUNA 2000; FoxESS: baterie EP |
| Zasilanie awaryjne (ms) | Czy jest, jak szybko przełącza i który obwód zasila | SigenStor: 0 ms; FoxESS EP: ok. 20 ms; Sungrow SH10RT: poniżej 20 ms |
| Sprawność (%) | Porównuj ten sam rodzaj sprawności, np. europejską | 97,0-98,1% sprawności europejskiej w zestawieniu modeli 10 kW |
| Gwarancja | Długość i warunki, w tym sposób obsługi zgłoszeń | 5 lub 10 lat w zestawieniu modeli 10 kW |
| Zarządzanie energią i funkcje dodatkowe | Harmonogram ładowania, sterowanie odbiornikami, aplikacja, ochrona AFCI | Deye: Time of Use, Smart Load; Huawei: EMMA; Solis i Sungrow: AFCI |
Magazyn LV (48 V) czy HV: do jakiej baterii jaki falownik?

Falownik musi obsługiwać napięcie wybranego magazynu: część modeli współpracuje z bateriami niskonapięciowymi (LV, typowo 48 V), inne z wysokonapięciowymi (HV) określonego producenta. LV i HV to nie lepszy i gorszy wariant, tylko dwa różne systemy, a dobór zależy od falownika i konfiguracji.
Według konfiguratora Energii Nowej Ery magazyny LV są najczęściej wybierane w domowych instalacjach PV, a HV tam, gdzie liczy się wysoka sprawność oraz szybkie ładowanie i oddawanie energii w większych instalacjach. Porównanie Deye, Sigenergy, SMA i Fronius opisuje falowniki Deye jako współpracujące z ogólnodostępnymi magazynami 48 V (np. LiFePO4), co pozwala zacząć od modułu 5 kWh i z czasem dokładać kolejne, aż do 15, 30 kWh lub więcej.
W praktyce wybór baterii i falownika trzeba zrobić razem. Kupno magazynu przed sprawdzeniem, jakie napięcie i jakie modele obsługuje falownik, to prosta droga do niekompatybilnego zestawu.
Jakiej mocy falownik do magazynu energii?

Moc falownika hybrydowego dobiera się do mocy instalacji PV i do tego, ile mocy dom pobiera jednocześnie; w dostępnych materiałach nie ma jednej liczby pasującej do każdego domu. Wybór jest szeroki: FoxESS EP występuje w mocach od 5 do 30 kW (1- i 3-fazowo), a Huawei SUN2000-MAP0 w wariantach 5, 6, 8, 10 i 12 kW.
Dobór modelu powinien uwzględniać moc, napięcie oraz parametry ładowania, co podkreśla poradnik SunTrack o falowniku do magazynu energii. Przy falowniku trójfazowym sprawdź w karcie katalogowej, czy podana moc dotyczy całego urządzenia, czy jednej fazy: przy tej samej liczbie na etykiecie to duża różnica.
Panele dobiera się do mocy falownika i liczby jego MPPT, z uwzględnieniem tego, na jakie strony świata są skierowane. Przykład takiego doboru pokazuje tekst o tym, jaka moc paneli do falownika 8 kW się sprawdza.
Jaką pojemność magazynu dobrać do falownika?
Pojemność magazynu decyduje o tym, ile energii zużyjesz wieczorem i w nocy zamiast pobierać ją z sieci. Konfigurator Energii Nowej Ery operuje typowymi pojemnościami 5, 10 i 15 kWh, a w systemach LV można zacząć od mniejszego modułu i rozbudowywać magazyn, jeśli falownik na to pozwala.
Jaki falownik do magazynu energii 10 kW?
W zestawieniu falowników hybrydowych 10 kW Akademii Fotowoltaiki (stan na maj 2026) ceny wynosiły od 3 450 zł (Felicity T-REX-10KHP3G01) do 11 800 zł (SMA Sunny Tripower 10.0 Smart Energy), a sprawność europejska od 97,0 do 98,1%. Najwyższą sprawność miały Huawei SUN2000-10KTL-M1 (98,1%) i Sigenergy Sigenstor (98,0%), a gwarancja wynosiła 5 lub 10 lat.
| Producent i model | Sprawność europejska | Gwarancja | Uwagi z zestawienia | Cena (maj 2026) |
|---|---|---|---|---|
| Anker Solix X1 | 97,4% | 10 lat | - | 7 050 zł |
| Deye SUN-10K-SG01HP3-EU | 97,0% | 5 lat | asymetryczny | 5 500 zł |
| Felicity T-REX-10KHP3G01 | 97,0% | 5 lat | - | 3 450 zł |
| FoxESS H3-10.0-E | 97,3% | 10 lat | - | 6 500 zł |
| Fronius Symo GEN24 10.0 Plus | 97,9% | 10 lat | PV Point, globalny MPPT, asymetryczny | 11 050 zł |
| GoodWe GW10KN-ET | 97,5% | 5 lat | zintegrowany SZR, asymetryczny, globalny MPPT | 4 150 zł |
| Growatt SPH 10000TL3 BH-UP | 97,5% | 10 lat | - | 6 250 zł |
| Growatt MOD 10KTL3-XH | brak danych | brak danych | - | 6 700 zł |
| Growatt WIT 10 kW-X-HU | brak danych | brak danych | niskonapięciowy | 6 950 zł |
| Huawei SUN2000-10KTL-M1 | 98,1% | 10 lat | zasilanie awaryjne na osobnym obwodzie, bez ładowania baterii; EMS EMMA, AFCI, krzywa IV, PID Recovery | 5 900 zł |
| Sigenergy Sigenstor | 98,0% | 10 lat | - | 9 150 zł |
| SMA Sunny Tripower 10.0 Smart Energy | 97,5% | 10 lat | - | 11 800 zł |
| Sofar Solar HYD 10KTL | 97,7% | 5 lat | globalny MPPT | 6 350 zł |
| SolaX X3-Hybrid-10.0-D | 97,7% | 10 lat | - | 6 950 zł |
| Solis S6-EH3P10K-H-EU | 97,5% | 10 lat | AFCI | 5 350 zł |
| Solplanet ASW10kH-T2-3p | 97,9% | brak danych | - | 6 350 zł |
| Sungrow SH10RT | 97,9% | 10 lat | zasilanie awaryjne poniżej 20 ms, AFCI, globalny MPPT | 6 350 zł |
Ceny pochodzą z jednego zestawienia z maja 2026 i aktualne oferty mogą się od nich różnić; przy porównywaniu ofert sprawdź, co dokładnie obejmuje cena. Uważaj też na porównywanie sprawności z różnych materiałów: ranking Nexbe podaje dla SigenStor sprawność ok. 93%, a zestawienie Akademii Fotowoltaiki 98,0% sprawności europejskiej, więc zestawiaj ze sobą tylko ten sam parametr z karty katalogowej.
Jeśli rozważasz mniejszą instalację, zobacz, ile wynosi cena fotowoltaiki 5 kW z magazynem energii.
Ekosystem jednej marki czy otwarty system?
Falownik i bateria tej samej marki upraszczają sprawdzanie zgodności, ale wiążą późniejszą rozbudowę z jednym producentem. Otwarty system daje większy wybór magazynów, za to kompatybilność trzeba potwierdzić samodzielnie lub z instalatorem.
- Sigenergy SigenStor to według Nexbe rozwiązanie all-in-one: falownik, magazyn i zintegrowana ładowarka EV DC 25 kW, bez opcji zakupu samego falownika.
- Huawei SUN2000 współpracuje z bateriami LUNA 2000, a FoxESS EP z bateriami FoxESS EP.
- GoodWe ET G2 (5-30 kW) Nexbe opisuje jako otwarty ekosystem.
- Deye obsługuje ogólnodostępne magazyny 48 V, co według porównania kt-instalacje ułatwia tanią rozbudowę.
Jeśli nie chcesz samodzielnie sprawdzać zgodności, konfigurator Energii Nowej Ery po wpisaniu mocy, typu falownika i rodzaju magazynu pokazuje dopasowane falowniki i kompatybilne baterie.
Zasilanie awaryjne: co sprawdzić w falowniku hybrydowym?
Sprawdź, czy falownik w ogóle ma funkcję zasilania awaryjnego, jak szybko przełącza się po zaniku sieci i czy zasila cały dom, czy tylko wydzielony obwód. Te trzy cechy różnią się między modelami bardziej niż sprawność.
| Model | Zasilanie awaryjne według porównań |
|---|---|
| Sigenergy SigenStor | 0 ms (klasa UPS) |
| FoxESS EP | ok. 20 ms (EPS) |
| Huawei SUN2000-MAP0 | do 20 ms, tylko z falownikiem MAP0, przez osobne urządzenie SmartGuard; funkcja wymaga ręcznego włączenia |
| Sungrow SH10RT | poniżej 20 ms |
| GoodWe GW10KN-ET | zintegrowany SZR |
| Deye | wydzielone wyjście zasilania awaryjnego |
SZR to samoczynne załączanie rezerwy, które zapewnia ciągłość dostaw prądu przy awarii zasilania. Przy modelach, w których zasilanie awaryjne działa na osobnym obwodzie, zdecyduj przed montażem, które odbiorniki mają być do niego podłączone.
Jakie funkcje falownika pomagają przy net-billingu i taryfach dynamicznych?
Najwięcej dają harmonogram ładowania i rozładowania magazynu oraz sterowanie dodatkowymi odbiornikami, bo pozwalają zużyć więcej własnej energii zamiast oddawać ją do sieci po zmiennych stawkach.
Jak tłumaczy artykuł Brewa o falowniku do magazynu energii, w net-meteringu zakład energetyczny zatrzymywał 20 lub 30% energii oddanej przez prosumenta, a w net-billingu nadwyżki rozlicza się według zmiennych stawek rynkowych. Szczegóły rozliczeń opisuje tekst o tym, jak wygląda odkup energii z fotowoltaiki.
W porównaniu kt-instalacje tryb Time of Use falowników Deye pozwala ładować magazyn z sieci w nocnej dolinie cenowej lub w południe przy ujemnych cenach energii i oddawać ją w porannym i wieczornym szczycie. Port Smart Load może sterować np. grzałką w buforze lub pompą ciepła przy nadprodukcji. To samo źródło wskazuje, że rosnąca liczba instalacji PV powoduje wzrost napięcia w sieci powyżej 253 V w słoneczne południe i wyłączanie się falowników, co dodatkowo przemawia za zużywaniem energii na miejscu.
Czy na falownik hybrydowy można dostać dofinansowanie?
Tak, ale warunkowo: program Przydomowe Magazyny Energii z Funduszu Modernizacyjnego przewiduje dodatkowe dofinansowanie zakupu i montażu falownika hybrydowego albo urządzenia równoważnego tylko wtedy, gdy jest to konieczne do poprawnego działania magazynu i jego współpracy z instalacją OZE.
Według analizy ELQ Energy o falowniku hybrydowym i dotacjach 2026 z kwietnia 2026 nabór dla tej części programu figurował jako planowany na II/III kwartał 2026. Przed zakupem sprawdź aktualny status naboru i warunki w oficjalnych materiałach programu, bo mogą przesądzić, czy wymiana falownika się opłaca.
Najczęstsze błędy przy wyborze falownika do magazynu energii
- Zakup baterii przed sprawdzeniem, jakie napięcie (LV/HV) i jakie modele obsługuje falownik.
- Założenie, że zwykły falownik sieciowy sam naładuje magazyn.
- Porównywanie sprawności z różnych materiałów bez sprawdzenia, czy chodzi o ten sam parametr.
- Mylenie mocy podanej na fazę z mocą całego falownika trójfazowego.
- Przekonanie, że każda hybryda przy awarii sieci zasili cały dom: część modeli zasila wydzielony obwód, a u niektórych funkcję trzeba włączyć ręcznie lub dokupić osobne urządzenie.
- Wybór systemu all-in-one bez świadomości, że rozbudowa będzie możliwa tylko w obrębie jednej marki.
- Ocena falownika wyłącznie po cenie i sprawności, z pominięciem warunków gwarancji.
Lista kontrolna przed zakupem falownika z magazynem energii
- Ustal, czy masz już instalację PV i jaki model falownika w niej pracuje.
- Określ moc instalacji, liczbę faz i to, czy moc falownika podana jest łącznie, czy na fazę.
- Wybierz typ magazynu (LV 48 V lub HV) i pojemność, a następnie potwierdź zgodność z falownikiem.
- Sprawdź liczbę MPPT względem układu paneli na dachu.
- Zdecyduj, czy potrzebujesz zasilania awaryjnego, z jakim czasem przełączenia i dla których obwodów.
- Sprawdź funkcje zarządzania energią: harmonogram ładowania, sterowanie odbiornikami, aplikację, AFCI.
- Porównaj długość i warunki gwarancji.
- Sprawdź aktualne warunki dofinansowania magazynu i falownika hybrydowego.
- Zbierz kilka ofert i porównaj, co obejmuje każda cena.
Dobór i podłączenie falownika z magazynem zleć instalatorowi, który potwierdzi zgodność falownika, baterii i zabezpieczeń instalacji. To praca na instalacji elektrycznej połączonej z siecią, a błędna konfiguracja może wyłączyć zasilanie awaryjne lub całą współpracę z magazynem.